Jak ja pielęgnuję cerę problematyczną zimą? Zimowa pielęgnacja skóry suchej, wrażliwej, naczynkowej i tłustej

Za skórę problematyczną uchodzi cera sucha, wrażliwa, naczynkowa i tłusta. Z kolei tym, co czyni zimę najmniej sprzyjającą skórze porę roku, są różnice temperatur (gorące kaloryfery i suche powietrze w pomieszczeniach oraz mróz i wiatr na zewnątrz). Jak dbać o cerę zimą i jak ja pielęgnuję cerę problematyczną zimą?

Jak dbać o cerę zimą?

Skóra twarzy sama w sobie jest bardzo cienka, a zimą staje się dodatkowo narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne. Ma wiele gruczołów potowych i nieco mniej łojowych, których wydzielina wspólnie tworzy płaszcz hydrolipidowy. Niestety, zimą ta naturalna bariera ochronna zostaje osłabiona przez niekorzystne warunki atmosferyczne i nasze błędy pielęgnacyjne.

Zimą skóra traci wilgoć szybciej niż latem, a w konsekwencji staje się szorstka i podatna na pękanie naczynek oraz łatwo ulega podrażnieniom. Na te objawy szczególnie narażone są kobiety o cerze problematycznej, to znaczy suchej, wrażliwej, naczynkowej i tłustej. W ich przypadku brak odpowiedniego przygotowania skóry na zimno może nasilać już występujące problemy skórne i przyczyniać się do powstania nowych. Właśnie z tego powodu o tej porze roku musicie wdrożyć pielęgnację zimową. To pomoże Wam wzmocnić barierę ochronną skóry i bezpiecznie dotrwać do wiosny.

Zimowa pielęgnacja skóry suchej

Jestem szczęśliwą posiadaczką skóry suchej i dzięki temu nigdy się nie nudzę. Zawsze znajdę na swojej twarzy coś, co można by poprawić. Ponieważ, jak napisałam, zimą skóra jest bardziej sucha niż w inne pory roku, muszę nie tylko dostarczać jej wilgoci, lecz także zatrzymać tę wilgoć w skórze. Dlatego stosuję kosmetyki o właściwościach nawilżających, natłuszczających i odżywczych. Preparaty o takim działaniu zawierają ceramidy, kwas hialuronowy, gliceryny, witaminy z grupy B, algi i mukopolisacharydy.

W pierwszej kolejności pozbyłam się mydła, peelingów ziarnistych i maseczek z glinką. Ponadto do demakijażu używam płynu micelarnego lub nawilżającego żelu, a co 3-4 dni oczyszczam twarz peelingiem enzymatycznym, żeby następnie nałożyć na nią maseczkę odżywczą, która zregeneruje warstwę lipidową skóry.

Zimowa pielęgnacja skóry wrażliwej

Trudna w pielęgnacji jest także skóra wrażliwa, zwłaszcza zimą. Wrażliwa cera jest delikatna, sucha i płytko unaczyniona. Łatwo ulega podrażnieniom, dlatego na wiele kosmetyków, wodę i mydło reaguje pieczeniem, zaczerwienieniem i uczuciem ściągnięcia. Jej pielęgnacja wymaga stosowania preparatów wolnych od substancji zapachowych i konserwantów, które mogą uczulać, ale za to bogatych w substancje nawilżające, natłuszczające, kojące i o działaniu przeciwzapalnym. Takie właściwości mają flawonoidy, NNKT, pantenol, witamina C i E oraz masło karite (shea).

Do mycia i oczyszczania skóry radzę Wam używać łagodnych kosmetyków, najlepiej pianki lub mleczka. Stosujcie kremy odżywczo-regenerujące, pod które na noc aplikujcie sera nawilżające. Przynajmniej raz w tygodniu nałóżcie na twarz maseczkę, która złagodzi podrażnioną skórę i wzmocni jej barierę ochronną.

Zimowa pielęgnacja skóry naczynkowej

W tym przypadku zabiegi pielęgnacyjne mają na celu przede wszystkim ochronienie i wzmocnienie naczynek, dlatego wszystkie kosmetyki, które stosujecie, powinny być dedykowane właśnie cerze naczynkowej. Takie preparaty zawierają substancje wzmacniające ściany naczyń, to znaczy witaminę C i K, niacynę, flawonoidy oraz wyciąg z arniki, kasztanowca i miłorzębu. Jeżeli do demakijażu używacie kosmetyku do spłukiwania, bezwzględnie zrezygnujcie z twardej, chlorowanej wody i zastąpcie ją wodą mineralną lub przegotowaną. Jedyny dozwolony peeling to peeling enzymatyczny, ale gdy go robicie, unikajcie mocnego pocierania skóry. Podczas wykonywania makijażu nie pomijajcie aplikacji podkładu i pudru, bo każda warstwa to dodatkowa ochrona.

Jednak zanim przystąpicie do robienia makijażu, musicie nałożyć na skórę krem. To nieprawda, że zamarznie na twarzy, ponieważ zawarta w nim woda wyparowuje niedługo po jego aplikacji i jedyne, co pozostanie na skórze, to warstwa substancji tłuszczowych i wiążących wodę w naskórku. Ale jeżeli na zewnątrz panuje siarczysty mróz, zrezygnujcie z kremów typowo nawilżających, które charakteryzują się dużą zawartością wody. Ponadto krem na dzień powinien zawierać filtry UV, które ochronią skórę przed intensywnym zimowym słońcem.

Nocna pielęgnacja twarzy jest szczególnie istotna, zwłaszcza zimą, ponieważ podczas snu skóra intensywnie się regeneruje. Z tego powodu krem na noc powinien być bogatszy, aby zdołał wspomóc te procesy i „uszczelnić” naskórek. Temu wyzwaniu sprostają kosmetyki wzbogacone o witaminę B3, która przyśpiesza syntezę ceramidów.

Zimowa pielęgnacja skóry tłustej

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry tłustej z tendencją do trądziku mają za zadanie usuwać nadmiar sebum i nie dopuszczać do stanów zapalnych. Takie działanie mają preparaty, które zawierają substancje nie tylko nawilżające i odżywcze, lecz także bakteriobójcze, regulujące pracę gruczołów łojowych, matujące i rozjaśniające, takie jak kwasy owocowe, witamina B6 oraz ekstrakt z arniki, cyprysu i oczaru. Zrezygnujcie z kosmetyków z alkoholem i środków silnie odtłuszczających, a co 3-4 dni nałóżcie maseczkę oczyszczającą i zwężającą pory, najlepiej z glinką.

Skóra tłusta lubi peeling ziarnisty, dlatego używajcie go 2 razy w tygodniu. Jeżeli jednak obserwujecie u siebie zmiany zapalne, wybierzcie preparat enzymatyczny. Na dzień stosujcie lekkie kremy-emulsje, które nie zatykają porów i matują cerę, a na noc – beztłuszczowe kremy odżywcze regulujące pracę gruczołów łojowych.

A Wy jak dbacie o cerę problematyczną zimą i jaki jest Wasz typ cery? Dajcie znać w komentarzach!

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *