Kwasy na cerę. Dlaczego warto je stosować i jak to robić?

Pielęgnacja wcale nie musi być czasochłonna, aby była skuteczna. Profesjonalne zabiegi z użyciem kwasów idealnie wpasowują się w ten schemat. Jak używać kwasów? Jak działają? Jakie przynoszą korzyści?

Pielęgnacja kwasami dla wielu kobiet jest zbawienna w walce o zdrową skórę bez niedoskonałości. Te zabiegi skutecznie usuwają przebarwienia, zaskórniki, prosaki. Jak to wygląda w praktyce?

Peeling chemiczny: co to takiego?

Peeling chemiczny polega na złuszczaniu naskórka za pomocą związków chemicznych. W zależności od rodzaju i stężenia kwasu, efekty mogą być różne.

Peelingi chemiczne stosowane w salonach kosmetycznych określane są różnymi nazwami, np. abrazją, ablacją czy złuszczaniem skóry. Wszystko zależy od głębokości ich działania.

W gabinetach stosowane są peelingi:

  • powierzchowne – w obrębie naskórka,
  • średniogłębokie – w naskórku i górnej warstwie skóry,
  • głębokie – w głębokich warstwach skóry.

Dlaczego warto stosować kwasy?

Kwasy w pielęgnacji skóry przynoszą ogrom korzyści. Kobiety zakochały się w ich właściwościach. Peeling dobrany do typu i rodzaju skóry:

  • złuszcza martwy naskórek,
  • reguluje procesy odnowy naskórka,
  • wspomaga leczenie i usuwanie blizn,
  • sprawdza się w walce ze zmarszczkami,
  • niweluje rozstępy,
  • wygładza i rewitalizuje skórę,
  • działa odmładzająco, pobudzając syntezę kolagenu,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • zmniejsza przebarwienia, plamy i piegi.

Rodzaje kwasów w kosmetyce

Peelingi chemiczne mają różne działanie. Wszystko zależy od kwasu, jaki wybierzemy. Najpopularniejsze kwasy stosowane w peelingach chemicznych, to:

  1.  Kwas migdałowy – to uniwersalny kwas o łagodnym działaniu. Ma przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i złuszczające właściwości. Wyrównuje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum.
  2. Kwas jabłkowy – bardzo delikatny kwas, który łagodzi stany zapalne. Jest w stanie rozjaśnić przebarwienia i plamy. Zapobiega starzeniu się skóry, zapewniając jej elastyczność i nie dopuszczając do pojawienia się zmarszczek i bruzd.
  3. Kwas glikolowy – w niskim stężeniu ma nawilżające i delikatnie złuszczające działanie. Wygładza i dogłębnie regeneruje skórę, a w większych stężeniach działa oczyszczająco, wspomagając odnowę komórkową. Radzi sobie z trądzikiem i przebarwieniami.
  4. Kwas mlekowy – utrzymuje optymalny poziom nawilżenia naskórka, zapobiegając przesuszaniu się skóry. Ma antybakteryjne i przeciwstarzeniowe właściwości, dzięki którym skóra jest młoda i pełna witalności na długo.
  5. Kwas azelainowy – wspomaga leczenie trądziku i zmian skórnych, zapobiega powstawaniu zaskórników. Działa antybakteryjnie, pozbywa się przebarwień i zmniejsza wydzielanie sebum.

Jak dobrać kwas do rodzaju skóry?

Pielęgnacja skóry kwasami jest skuteczna tylko wtedy, gdy dobierzemy odpowiedni dla siebie. Inaczej może to się skończyć podrażnieniami, wysuszeniem, pieczeniem. Kwasów w niskim stężeniu możemy używać samodzielnie, natomiast wysokich stężeń używa wyłącznie kosmetolog.

W przypadku skóry suchej możemy sięgnąć po kwas mlekowy i kwas hialuronowy. Do skóry tłustej sprawdzi się kwas migdałowy czy jabłkowy. Skóra zmagająca się z trądzikiem wymaga kwasu azelainowego. Jeżeli mamy skórę wrażliwą, powinniśmy sięgać po delikatniejsze kwasy, np. kwas laktobionowy. Skóra dojrzała natomiast odpłaci się swoim blaskiem, jeżeli użyjemy kwasu migdałowego.

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *