Wypadanie włosów – przyczyny i jak temu zaradzić

Dlaczego włosy wypadają?

Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Dzisiejszy post dedykuję wszystkim zmartwionym stanem swoich włosów. Moje też ostatnio przeszły kryzys po ciężkim przeziębieniu i przyjmowanym antybiotyku (tak, tak: zażywane leki mają bardzo duży wpływ na stan włosów), a zatem, do dzieła! Wypowiadam wojnę łysieniu :))) Jak powstrzymać wypadanie włosów – moje blogowe kompendium wiedzy.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosów to proces fizjologiczny, który dotyczy każdego człowieka: tracimy je codziennie – optymalna ilość to około 100 włosów w ciągu dnia. Dopiero większa tracona ilość może być powodem do niepokoju – wówczas należy zastanowić się co może być przyczyną wzmożonego wypadania włosów, a powodów jest niemało.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów:

  • przewlekły stres i/lub depresja (nadmiar prolaktyny powoduje znaczne wypadanie włosów);
  • przebyta choroba i zażywane leki;
  • nieodpowiednia dieta (uboga w witaminy z grupy B i żelazo);
  • zmiana kosmetyków do włosów i nieodpowiednia pielęgnacja pasemek;
  • odchudzanie (zwłaszcza stosowane diety jednoskładnikowe, tzw. monodiety);
  • ciąża i karmienie piersią;
  • palenie tytoniu (to okropny nałóg, który dodatkowo powoduje nasilone wypadanie włosów);
  • częste farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja i inne błędy w pielęgnacji włosów;
  • zaburzenia hormonalne to dosyć poważna i częsta przyczyna wypadania włosów;
  • nadczynność i niedoczynność tarczycy;
  • toksyny ze środowiska;
  • niekorzystne czynniki atmosferyczne;
  • nieodpowiednie ukrwienie skóry głowy;
  • menopauza;
  • zbyt mocne upięcia włosów, intensywne szczotkowanie i naciąganie włosów;
  • chlorowana woda w basenie.

Większość z wymienionych wyżej przyczyn wypadania włosów znika, jeśli zmienimy kosmetyki, odżywianie, styl życia, dietę. Przerzedzenie się włosów za sprawą choroby lub stresu ma najczęściej charakter przejściowi i wkrótce włosy wracają do dobrego stanu. Pozostałe przyczyny wypadania włosów wymagają nieco dłuższej walki, niekiedy dosyć żmudnej. Te poważniejsze sprawiają bowiem, że otoczka kolagenowa, która ochrania korzeń włosa, ulega osłabieniu i zwłóknieniu. Korzeń włosa staje się bardzo osłabiony i nie trzyma się w pochewce włosowej tak mocno, jak powinien: rozpoczyna się wówczas nadmierne wypadanie włosów prowadzące do łysienia. Należy wówczas wzmacniać korzeń włosa, a dopiero w drugiej kolejności odbudować jego włókna.

Łysienie hormonalne, androgenowe, plackowate lub spowodowane poważną chorobą powinno być leczone i konsultowane ze specjalistą. W wielu przypadkach wystarczyć może zmiana leków na inne – obojętne dla naszych pasemek.

Ciekawostka

Przyczyną wypadania włosów jest również niezwykle rzadka (na szczęście) choroba, zwana trichotilomanią. Jest to choroba psychosomatyczna, która polega na tym, że chory sam, nieświadomie wyrywa sobie włosy z głowy. Terapia jest długa i żmudna, a efekty? Bywa, ze choroba uaktywnia się na nowo pod wpływem stresu. Istne urwanie głowy, a raczej: włosów :/

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Przyczyny wypadania włosów omówione i wymienione, ale zapewne ciekawi was, czy są jakieś uniwersalne sposoby na wypadanie włosów (a raczej: zapobiegające wypadaniu). Czy da się działać prewencyjnie? Czy istnieje specyfik, który leczy większość problemów związanych z osłabionymi cebulkami?

Oczywiście, ze istnieje:)

Nie jest wcale taki nieznany;)

Zapewne wiele z was go już używa.

Wypadanie włosów najlepiej powstrzymuje bowiem…olejowanie włosów i stosowanie naturalnych olejków w pielęgnacji. Zapewniam was, dziewczyny, że te silne, w pełni naturalne substancje wspaniale oddziałują na cebulki włosów i radykalnie odmieniają stan włosów. Najlepiej sięgać po gotowe mieszanki olejków, odpowiednio zbilansowane i wzmocnione wyciągiem z roślin oraz ziół. Olejowanie włosów powinno być wykonywane oczywiście takim olejem, który nadaje się do aplikowania na skórę głowy ( a zatem większość chemicznych, silikonowych olejków z drogerii odpada). Najlepszy olejek na wypadanie włosów, wzmacniający i hamujący nadmierną utratę pasm stymuluje cebulki i przyczynia się do szybszego wzrostu włosa.

Wypadanie włosów zahamują również inne odpowiednio dobrane kosmetyki – starajcie się używać łagodnych szamponów, najlepiej, aby były one pozbawione SLS-ów, parabenów, syntetyków i w ogóle całej tej chemii, która w zasadzie nie przyczynia się do pielęgnacji, ma jedynie właściwości spieniające substancję.

Warto sięgać po naturalne produkty, olejki, ekstrakty z roślin i ziół i nie odmawiać włosom tego, czego im potrzeba. Delikatne obchodzenie się z nimi, dobra szczotka do włosów, dieta bogata w żelazo i witaminy, a także odpowiednia ilość snu i relaks oraz ruch, który poprawia samopoczucie i powoduje wydzielanie tzw hormonu szczęścia – wszystko to przyczynia się do poprawy stanu naszych pasm i sprawia, że nadmierne wypadanie włosów przechodzi do zamierzchłej historii:)

Czy znacie jakieś dobre preparaty, a zwłaszcza olejki na porost włosów? Znacie sprawdzony kosmetyk, który powstrzyma nadmierne wypadanie włosów? Koniecznie mi o tym napiszcie:)

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *