Mity na temat włosów. Czy ciągle w nie wierzysz?

Cześć!

Są takie włosowe historie, o których myślimy w kategoriach prawdziwości. Tymczasem okazuje się, że większość z nich można włożyć między bajki. Poznaj mity dotyczące włosów, w które wierzy znaczna część kobiet. Sprawdź, co tak naprawdę jest faktem, jeśli chodzi o pielęgnację włosów.

Jak pomóc rozdwojonym końcówkom?

Niestety nie można tego zrobić. To znaczy można, ale potrzebne będą ci do tego nożyczki i doświadczony fryzjer, który będzie wiedział, o ile skrócić pasemka, żeby końce włosów dalej się nie rozdwajały. Tymczasem wiele kobiet wciąż wierzy, że uszkodzone końcówki można odbudować. Nic z tych rzeczy, drogie panie. Końce włosów to nie dziura w spodniach, której brzegi da się jeszcze zaszyć.

Czy włosy przyzwyczajają się do szamponu?

Przyzwyczaić to się może zwierzę do nowego domu. Ale włosy do szamponu? Nie jest to możliwe, bo używanie kosmetyku o konkretnych właściwościach sprawia, że pasemka na nie reagują i po jakimś czasie kuracji już nie potrzebują tak działającego produktu. Mówiąc inaczej, nie widzisz działania tego produktu, bo twoje włosy na przykład z przetłuszczonych stały się normalne. I tu rzeczywiście warto zmienić szampon na taki, który jest przeznaczony do aktualnych potrzeb twoich pasemek.

Obcinasz i myślisz, że urosną szybciej…

Jak miałoby się to odbywać? Coś, co obetniesz, od razu staje się mniejsze, krótsze, a kiedy zaczyna rosnąć, znów osiąga długość sprzed obcięcia. Powstało także takie przekonanie, że obcinanie końców przyspiesza wzrost włosów. Przecież włosy nie rosną od końcówek, tylko z cebulek. Wypadałoby więc użyć wcierki lub ampułek przyspieszających wzrost.

Suchy szampon jest bezpieczny

Jeśli jest używany z głową i na głowie w odpowiedni sposób, to nic ci się nie stanie. Ale jeżeli stosujesz go non stop, w dużych ilościach i w nieodpowiedni sposób, to wiedz, że może się to skończyć nieprzyjemnościami. Biały nalot na włosach i głowie wygląda jak łupież, a pasemka po jakimś czasie robią się sztywne i matowe. Ale to jeszcze nic. Przedawkowanie suchego szamponu prowadzi do wysuszenia skóry głowy i włosów. To z kolei może skończyć się nadmiernym łojotokiem – skóra będzie broniła się przed wysuszeniem i zacznie produkować duże ilości sebum.

Włos jest jak hydra larnejska

Na miejsce wyrwanego siwego włosa wyrasta kilka następnych. Jeżeli w to wierzycie, to pewnie jak ognia unikacie fryzjera, który niczym Herakles mógłby pozbawić was wszystkich włosów… a może i głowy też. Musicie jednak wiedzieć, że z jednej cebulki wyrasta jeden włos. I nie ma znaczenia to, w jakim jest kolorze.

Częste mycie równa się częste przetłuszczanie się włosów

To kolejny mit. Włosy powinno się myć tak często, jak tego potrzebują. Nawet jeśli trzeba to robić codziennie. Przetłuszczanie się pasemek może być spowodowane innymi czynnikami: chorobą, niewłaściwą pielęgnacją, zanieczyszczeniem środowiska, częstą stylizacją i nieumiejętną pielęgnacją.

Silikony pogarszają wygląd włosów

Tak, ale tylko wtedy, gdy użyjesz ich za dużo. Generalnie silikony poprawiają wygląd włosów, bo je wygładzają i nabłyszczają. Ich zadaniem jest także ujarzmianie puszących się kosmyków. Uzyskanie pozytywnych efektów jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy dobierzesz odpowiednie silikony do rodzaju pasemek.

Włosy zawsze myje się dwa razy

A ja na to, że nie zawsze. Wszystko zależy od tego, jak bardzo są zanieczyszczone i jak mocno oczyszczający jest twój szampon. Podwójne mycie przyda się na pewno, gdy pasemka są bardzo przetłuszczone, jest na nich gruba warstwa silikonów lub produktów do stylizacji, masz jakiś dermatologiczny problem i lekarz zalecił ci taką pielęgnację.

Masz okres? Nie farbuj włosów!

Okres to nie choroba i nie musisz wtedy zmieniać swoich przyzwyczajeń. Farba do włosów nie wpływa na miesiączkę i samopoczucie kobiet. O co więc chodzi? Chodzi o hormony, które mogą wpływać na sebum produkowane przez gruczoły łojowe w skórze głowy. Pod uwagę warto wziąć także to, że organizm staje się bardziej wrażliwy i łatwiej wtedy o przesuszenie.

Będę miała gęste włosy do końca życia

No niestety nie będziesz miała. Kondycja włosów zmienia się wraz z wiekiem, stanem organizmu, poziomem hormonów i wieloma innymi czynnikami. Włosy, tak jak cały ludzki organizm, starzeją się, podlegają upływowi czasu i związanych z nim zmianom. Włosy osłabiają się, siwieją i wypadają.

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *