Kosmetyki naturalne. Czy faktycznie są lepsze od tradycyjnych?

Cześć dziewczyny!

W obecnych czasach coraz częściej używamy kosmetyków naturalnych. Czy robimy słusznie, rezygnując z tradycyjnych produktów i polegając wyłącznie na tym, co dała nam Matka Natura? Zapraszam do lektury mojego wpisu, w którym wszystko wyjaśniłam.

Czym są kosmetyki naturalne?

To takie produkty, które uzyskały odpowiednie certyfikaty, a ich składniki były pozyskiwane według ściśle określonych zasad. Niestety nie istnieją żadne prawne regulacje, które mówiłyby o kosmetykach naturalnych lub organicznych. Takie preparaty podlegają jedynie przepisom o wszystkich kosmetykach dostępnych na rynku; regulują one ich skład, oznakowanie i bezpieczeństwo. Poza tym, na rynku działa wiele organizacji, które przyznają certyfikaty według własnych zasad.

Zgodnie ze wszystkimi regułami kosmetyk naturalny zawiera składniki pochodzenia naturalnego. Są to przede wszystkim substancje roślinne, zwierzęce (pozyskiwane w sposób bezpieczny dla zwierząt) i mineralne. Sposób pozyskiwania i przetwarzania tych składników musi odbywać się w procesie fizycznym, bez użycia żadnych chemicznych preparatów. W składzie niektórych kosmetyków naturalnych znajdują się także substancje syntetyczne odpowiedzialne między innymi za ważność produktu. Ich zawartość nie może jednak przekraczać 5%.

Kosmetyki naturalne vs tradycyjne

Czy kosmetyki naturalne są lepsze od tradycyjnych? Okazuje się, że niekoniecznie. Kosmetyki naturalne mogą podrażniać tak samo jak ich syntetyczni bracia. Ich działanie może być słabsze lub silniejsze, a efekty nie zawsze muszą cię zadowalać. Kosmetyki naturalne podlegają takim samym testom bezpieczeństwa jak produkty tradycyjne. Zastosowanie surowców roślinnych wcale nie oznacza, że kosmetyki naturalne będą bezpieczniejsze. Mogą podrażniać w takim samym stopniu, jak inne produkty. Na podrażnienia związane ze stosowaniem kosmetyków naturalnych mogą być narażeni zwłaszcza alergicy i osoby z wrażliwą skórą.

Wniosek? Kosmetyków naturalnych używaj z głową.

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *