Jak wybieram perfumy? Mój mały poradnik dla każdej z was

Cześć dziewczyny!

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo ważny jest wybór perfum. Zazwyczaj kupujemy te, które najzwyczajniej w świecie się nam podobają. Tymczasem trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, to przeczytaj ten tekst. Dowiesz się także, jakie są rodzaje perfum i nut zapachowych. Pokażę ci też, jak stosować perfumy.

Jak wybieram perfumy?

Kiedy wchodzę do drogerii, zawsze biorę papierowe paski do testowania zapachów. Spryskuję je odrobiną perfum, a następnie podpisuję. Czekam około godziny lub dwóch po to, żeby zapach zdążył się wyklarować. Po tym czasie wybieram najładniejszy zapach i spryskuję nim skórę. Jeśli aromat mi się podoba i jest trwały, to kupuję właśnie te perfumy. To po pierwsze. Po drugie dobieram perfumy do pory dnia i roku, okazji, nastroju i samopoczucia – ale o tym nieco później.

Czy wiesz, że węch przestaje dobrze działać po przetestowaniu kilku zapachów. Aby móc nadal wybierać perfumy, co jakiś czas zaciągaj się aromatem mocnej kawy.

Jak stosować perfumy?

Jest wiele sposobów stosowania perfum. Możesz wejść w rozpyloną mgiełkę lub spryskać ubranie i włosy. Najbardziej popularnym sposobem jest naniesienie zapachu tam, gdzie skóra jest dobrze ukrwiona. Będą to nadgarstki, zgięcia rąk i nóg, dekolt, szyja, skóra nad uszami. Pamiętajcie też o tym, że zawarty w perfumach alkohol może odbarwić ubrania, wysuszać włosy i podrażniać wrażliwą skórę.

Jakie znasz rodzaje perfum?

Zapachy dostępne w sklepie dzielą się ze względu na zawartość olejków zapachowych i alkoholu. Różnią się trwałością, szlachetnością i ceną. Wyróżniamy następujące rodzaje perfum:

  • perfumy – są najbardziej skondensowaną formą zapachu, bo zawierają od 30% do 40% olejków zapachowych rozpuszczonych w 90%-95% alkoholu. Ich zapach jest bardzo trwały i utrzymuje się do kilku godzin. Stosuje się je na wieczór ze względu na dużą zawartość alkoholu, który w kontakcie ze słońcem mógłby podrażnić lub przebarwić skórę;
  • wody perfumowane – najczęściej kupowane i najbardziej uniwersalne. Zawierają od 10% do 15% olejków zapachowych, a są rozcieńczone alkoholem o mocy od 80% do 90%. Można stosować je w dzień i na wieczór. Ich cena jest dużo mniejsza niż cena perfum;
  • wody toaletowe – są najlżejszą formą perfum. Zawartość olejków zapachowych wynosi do 12%, a są rozcieńczone alkoholem o stężeniu 80%. Sprawdzą się wtedy, gdy nie zależy nam na mocnym zapachu. Są najtańszą wersją perfum.

Nuty zapachowe w perfumach

W perfumach znajdują się nuty zapachowe, które rozwijają się na skórze i odparowują z niej w różnym tempie. Zależy to od rodzaju perfum i typu skóry. Rozróżnia się trzy nuty zapachowe:

  • nutę głowy (wysoką/górną) – wyczuwa się ją zaraz po otworzeniu flakonika i wpływa na to, czy perfumy się nam spodobają. Składa się z lotnych substancji, które w kontakcie ze skórą szybko odparowują. Jest najlżejszą i najświeższą ze wszystkich nut zapachowych. Utrzymuje się na skórze do pół godziny;
  • nutę serca (średnią) – składa się z mało intensywnych zapachów. Jej zadaniem jest nadanie zapachu produktowi. Wyczuwamy ją po kilkunastu minutach; utrzymuje się od dwóch do czterech godzin;
  • nutę bazową (podstawową/dolną) – to najcięższa ze wszystkich nut zapachowych. Decyduje o charakterze zapachu i składa się ze wzmocnionych chemicznie substancji. Jest wyczuwalna po kilkudziesięciu minutach od rozpylenia na skórę i utrzymuje się do całkowitego wywietrzenia się zapachu.

Jak dobrać perfumy do swojej osobowości?

Perfumy to kompozycja zapachowa złożona z najróżniejszych aromatów, które pochodzą z odległych zakątków świata. Można podzielić je na rodziny zapachów, a te przypisać naszym charakterom i osobowościom. Mamy zatem:

  • zapachy kwiatowe dla dojrzałych kobiet i młodych dziewczyn z jaśminem, różą, kwiatem pomarańczy, gardenią, fiołkiem, narcyzem, tuberozą lub bzem;
  • zapachy owocowe i owocowo-kwiatowe dla osób energicznych i optymistycznych z cytrusami, bergamotką, wiśnią, jabłkiem, melonem, truskawką;
  • zapachy orientalne dla pewnych siebie kobiet z wanilią, cedrem, drzewem sandałowym, ambrą, piżmem i cynamonem;
  • zapachy aldehydowe określane jako ciężkie i mydlane dla kobiet pewnych siebie i eleganckich.
Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *