Jak pozbyć się czerwonych pajączków i jak dbać o cerę naczyniową? Niezawodne sposoby na popękane naczynia krwionośne

Cześć!

Zimno, stres, pikantne jedzenie i wiele innych to czynniki, które przyczyniają się do pękania naczyń krwionośnych. Jeżeli nie wyleczysz ich na czas, to możesz nabawić się poważnych powikłań w postaci trądziku różowatego. Zatem jak dbać o cerę naczynkową, jakich kosmetyków używać i jakim zabiegom się poddać, żeby mieć zdrową i piękną skórę?

Czym są czerwone naczynka i dlaczego powstają?

Skóra, na której są rozszerzone naczynia włosowate to tzw. skóra naczynkowa. Widoczne są na niej czerwone żyłki i rozległe plamy. W większości przypadków choroba spowodowana jest predyspozycjami genetycznymi. Do innych czynników wywołujących pękanie naczyń krwionośnych zaliczamy:

  • wrażliwość skóry:
  • zaburzenia hormonalne:
  • problemy z krążeniem i układem pokarmowym;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • wysoką i niską temperaturę;
  • pikantne jedzenie i używki.

Popękane naczynka krwionośne, które znajdują się na twarzy, to teleangiektazje. Czerwone pajączki mogą pojawić się także na nogach. Świadczą najczęściej o niewydolności żył i o żylakach. Na szczęście i jedne, i drugie można z łatwością usunąć, a skórę doprowadzić do ładu i porządku. Wystarczy stosować odpowiednie produkty lub poddać się leczniczym zabiegom.

Jak pokonać popękane naczynka krwionośne?

  1. Sport to zdrowie
    Na pewno znasz to powiedzenie i dobrze wiesz, co oznacza. Jeżeli twoim problemem jest niewłaściwe krążenie i czerwone pajączki na twarzy lub na nogach, to postaw na sport i codzienną dawkę ruchu. Dobrze sprawdzą się: jazda na rowerze, pływanie, fitness, a nawet spacery. Ruch nie tylko poprawi wygląd cery, lecz także usprawni krążenie krwi i zredukuje problem popękanych naczyń krwionośnych.
  2. Kosmetyki
    Wybierając produkty do pielęgnacji cery naczyniowej, zwróć uwagę, żeby zawierały: witaminy C, K i P, arnikę górską, wyciąg z kasztanu, rutynę, ekstrakt z lipy lub miłorzębu japońskiego. Kosmetyki z takim składem wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, wpływają na prawidłowe kurczenie i rozkurczanie się naczynek oraz zapobiegają ich pękaniu. Dla uzyskania zadowalających efektów zaleca się kilkumiesięczną kurację. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie jakichkolwiek leków, w tym suplementów, należy skonsultować z lekarzem.
  3. Delikatny peeling
    Skóra naczyniowa jest bardzo wrażliwa. Źle znosi złuszczanie kwasami, retinolem, a nawet kosmetykami z granulkami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dla niej peeling enzymatyczny, który delikatnie oddziałuje na cerę, a jednocześnie skutecznie usuwa martwe komórki i oczyszcza skórę.
  4. Ochrona przed słońcem
    Promieniowanie UV i wysoka temperatura powodują rozszerzanie się naczynek krwionośnych i powstawanie czerwonych zmian na skórze. Dlatego ważne jest używanie kremów z filtrem UVA, UVB i IR, które chronią cerę przed każdym rodzajem promieni słonecznych. Jeżeli masz cerę naczynkową, to nie wolno ci zbyt długo się opalać i korzystać z solarium.

Jak usunąć popękane naczynka? Profesjonalne zabiegi

Do leczenia popękanych naczynek krwionośnych stosuje się następujące metody: elektroterpię, kriochirurgię, laseroterapię i skleroterapię. Szczegółowy podział tych kuracji wygląda następująco:

  • jonoforeza – wykorzystuje się prąd stały, który zapobiega poszerzaniu się naczynek krwionośnych. Wykonuje się około 10 zabiegów powtarzanych co pół roku;
  • elektrokaustyka – za pomocą prądu stałego ścina się białko, które następnie jest usuwane z organizmu;
  • elektroliza – tkanki są niszczone prądem stałym przez działanie chemiczne;
  • termoliza – prąd zmienny niszczy tkanki przez działanie termiczne;
  • kriochirurgia – polecana dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji. W tej metodzie stosuje się podtlenek azotu i ciekłego azotu;
  • skleroterapia – polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego preparatu, który powoduje zarastanie światła naczynia. Stosuje się do usuwania popękanych naczynek na kończynach dolnych;
  • fototermoliza – światło lasera pochłaniane jest przez hemoglobinę, co prowadzi do niszczenia chorej tkanki. Po zabiegu przez około tydzień utrzymują się zasinienia w miejscu przeprowadzenia zabiegu;
  • elektrokoagulacja – usuwanie tkanek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Tę metodę poleca się przy usuwaniu czerwonych pajączków na twarzy i górnej części ciała. Zabieg jest bezinwazyjny, a skóra po nim może być lekko podrażniona. Proces gojenia się skóry jest bardzo krótki i trwa od kilku godzin do jednego dnia.

Czy miałyście kiedykolwiek problem z popękanymi naczyniami krwionośnymi? Jeśli tak, to jak sobie z nim poradziłyście?

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *