Jak dbać o włosy kompleksowo? Cenne rady dla każdej włosomaniaczki

Cześć!

Kompleksowa pielęgnacja włosów wcale nie jest taka prosta. Musisz mieć na względzie zarówno dobro pasemek, jak i dobro skóry głowy. Bardziej zaawansowane włosomaniaczaki biorą także pod uwagę wpływ używanych przez nie produktów na środowisko i materiał, z którego wykonane są opakowania kosmetyków. Niektóre dziewczyny pielęgnację pasemek rozumieją jako regularne podcinanie końcówek, odświeżanie koloru i różne kuracje w salonie fryzjerskim. Więc na czym tak dokładnie polega kompleksowa pielęgnacja włosów? Odpowiedź znajdziesz w moim poście.

Bad hair day? Nie ze mną te numery

Podobno kondycja włosów mówi bardzo dużo o kondycji całego organizmu. Istnieją jednak pewne zależności pomiędzy stanem pasemek a gospodarką hormonalną, dietą, problemami zdrowotnymi, warunkami atmosferycznymi i wieloma innymi czynnikami, na które mamy wpływ lub takiego wpływu nie mamy. Wniosek? Jeżeli chcesz kompleksowo zadbać o włosy, to najpierw zadbaj o swój organizm, a dopiero potem zajmij się zewnętrzną pielęgnacją. Dobierz kosmetyki do rodzaju włosów i skóry głowy, a potem działaj.

Co niszczy włosy?

Na włosy negatywny wpływ mają następujące czynniki:

  • upływ czasu;
  • stres, leki i różne choroby;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • pogoda i warunki panujące na zewnątrz;
  • nieprawidłowa pielęgnacja;
  • niektóre zabiegi fryzjerskie.

Jak i czym myć włosy?

Nie ma jednej zasady, która mówiłaby o częstotliwości mycia głowy. Niektóre dziewczyny muszą robić to codziennie, inne co dwa lub trzy dni, a pozostałe raz na tydzień. Jedyną słuszną regułą jest ta, według której włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Jeśli musisz oczyszczać pasemka każdego dnia, to po prostu to rób. Używaj do tego dobrych szamponów, bo tylko one są w stanie usunąć nadmiar sebum, łupież i resztki kosmetyków do stylizacji.

Jednak dobry kosmetyk to nie wszystko. Ważna jest także technika mycia włosów. Szampon nakładaj tylko na skórę głowy i masuj ją opuszkami palców. Nie szarp pasemek i nie drap skóry paznokciami. Nie nanoś szamponu na końce włosów, bo te mogą wymagać zupełnie innej pielęgnacji. Zanieczyszczenia z długości i końcówek usunie piana – zbierz ją w dłoniach i rozłóż na całych włosach. Najlepsze efekty daje podwójne mycie głowy letnią wodą. Zarówno ciepła, jak i zimna woda mogą podrażniać skórę głowy i niszczyć strukturę pasemek.

Odżywka i maska do włosów

Odżywki i maski są bardzo ważne w pielęgnacji włosów. Odżywki działają powierzchownie i ich najważniejszym działaniem jest domknięcie łusek włosowych, wygładzenie i nabłyszczenie pasemek. Stosuje się je po każdym myciu na wilgotne włosy. Kosmetyk aplikuje się na 2/3 długości pasemek, a po upływie kilku minut zmywa się letnią wodą. Maski natomiast wnikają w głąb włosa i zapewniają wzmocnienie, regenerację i odżywienie.

Jak prawidłowo czesać włosy?

To, jak i czym szczotkujemy, również ma znaczenie w pielęgnacji włosów. Nie wolno rozczesywać mokrych pasemek, bo są bardzo podatne na uszkodzenia. Podobno nie zbyt dobrze sprawdzają się także szczotki z naturalnego włosia do szczotkowania włosów zniszczonych i przesuszonych. Wybieraj takie gadżety do rozczesywania pasemek, które mają odpowiedni rozstaw ząbków i nie są zrobione ze szkodliwych materiałów.

Pielęgnowanie przez podcinanie

Nie mają racji ci, którzy twierdzą, że podcinanie przyspiesza wzrost włosów. Owszem wizyta u fryzjera ma swoje plusy, ale z pewnością skracanie pasemek nie ma nic wspólnego z jednoczesnym wydłużaniem się ich. Jedyną zaletą podcinania włosów jest usuwanie rozdwojonych i zniszczonych końcówek i szybkie odświeżenie fryzury. Do fryzjera najlepiej chodzić co dwa lub trzy miesiące, a raz na pół roku poddać się zabiegowi regenerującemu.

Jedzenie dla włosów

Na kondycję włosów wpływ ma także to, co zjadamy i wypijamy. Jeżeli odżywiamy się nieprawidłowo i niedostatecznie nawilżamy organizm, to nic dziwnego, że włosy są matowe, słabe i wypadają garściami. Dlatego swoją dietę powinnaś wzbogacić o świeże owoce i warzywa, kiełki, chude mięso i ryby, wodę mineralną. Dobre efekty przyniosą również ziołowe herbaty z pokrzywy lub ze skrzypu polnego. Całkiem fajnym rozwiązaniem będzie też przyjmowanie suplementów diety, które wzmocnią włosy i odżywią skórę głowy.

Olejowanie włosów

Olejki do włosów to hit ostatnich miesięcy. Możesz dobrać je do porowatości twoich włosów: niskiej, średniej lub wysokiej. Zawierają mnóstwo witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i innych cennych składników. Olejki wykorzystuje się w zabiegu o nazwie olejowanie włosów. Na mokre lub suche pasemka nakładasz odrobinę produktu, a po upływie godziny zmywasz.

Czy już wiesz, jak kompleksowo zadbać o włosy? A może macie jakieś inne fajne metody. Podzielcie się nimi w komentarzach.

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *