Czym pielęgnować włosy? Kosmetyki, które powinnaś znać

Cześć dziewczyny!

Włosy są atrybutem wszystkich kobiet. Dbasz o nie każdego dnia, myjąc je dokładnie, szczotkując i stylizując. A jakich kosmetyków używasz do pielęgnacji skalpu? Najpopularniejszymi z nich są szampony o różnych właściwościach. Czy wiesz, jak ich używać i w jaki sposób je dzielimy?

SZAMPONY

Oczyszczają skórę głowy i włosy z potu, łoju, martwego naskórka i resztek kosmetyków do stylizacji. Z tego powodu w tych produktach znajdują się substancje powierzchniowo czynne, które mają właściwości myjące. Jeżeli robisz kosmetyczne zakupy, postaraj się, żeby szampon był dobrany do rodzaju twoich włosów i skóry głowy. Niektórzy zwracają również uwagę na zapach, konsystencję i dodatkowe działanie produktu: nabłyszczanie, wygładzanie, odżywianie i regenerację.

W szamponach znajdziemy substancje pianotwórcze, konserwanty i preparaty odpowiedzialne za konsystencję. Najbardziej znanymi składnikami szamponów są: SLS (dobrze oczyszcza i działa powierzchniowo), Cocamidopropyl Betaine (łagodzi działanie SLS, który może wywoływać podrażnienia), Cocamide DEA (pochodna kwasów tłuszczowych z olejku kokosowego; myje i zwiększa ilość piany) oraz Lauryl Glucoside (oczyszcza i działa na powierzchni skóry).

W szamponach znajdują się również substancje dodatkowe. Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowej konsystencji, ułatwienie aplikacji i spłukiwania. Należą do nich między innymi: elektrolity, polimery i naturalne gumy. W szamponach znajdziemy również substancje nabłyszczające, zapewniające perłowy wygląd.

Rodzaje szamponów do włosów

Wyróżniamy kilka typów szamponów do włosów. Są to szampony: specjalne, kondycjonujące 2 w 1, przeciwłupieżowe i suche. Szampony specjalne przeznaczone są dla osób, którym zależy na ukierunkowanej pielęgnacji i działaniu dostosowanym bezpośrednio do problemu skalpu. Drugi typ szamponów oprócz właściwości oczyszczających ma także działanie odżywcze, pielęgnacyjne i kondycjonujące. Mogą zawierać także składniki podobne do tych obecnych w maseczkach i odżywkach. Szampony przeciwłupieżowe pomagają w leczeniu skóry głowy przetłuszczającej się i różnych typach łupieżu. Jednocześnie łagodzą podrażnienia i koją stany zapalne. Suche szampony natomiast przedłużają trwałość fryzury, unoszą włosy u nasady i pochłaniają nadmiar sebum.

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *