Co za PEH! Jak utrzymać równowagę w pielęgnacji włosów?

Cześć!

W pielęgnacji włosów każda włosomaniaczka i każda dziewczyna, która dopiero zaczyna przygodę ze świadomym dbaniem o fryzurę, stosuje produkty z pewną grupą składników. Są to proteiny, emolienty i humektanty, w skrócie PEH. Jeżeli mają zadziałać i dać pozytywne efekty kuracji, to należy wiedzieć, jak prawidłowo z nich korzystać. Zobacz więc, jak zachować równowagę PEH.

Równowaga PEH w pielęgancji włosów

Jeśli chcesz mieć zadbane i zdrowe włosy, to najlepszym sposobem, żeby to osiągnąć, jest stosowanie kosmetyków z zawartością protein, emolientów i humektantów. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie równowagi PEH. W pielęgnacji włosów należy tak je dobrać, żeby nawzajem się uzupełniały z jednej strony, a z drugiej się nie wykluczały. Należy także wspomnieć o kolejności nakładania kosmetyków: najpierw proteiny, potem humektanty, a na końcu emolienty.

Proteiny w pielęgnacji włosów

Proteiny to białka proste i aminokwasy, które są odpowiedzialne za budowę struktury włosów. Ich działanie polega na uzupełnianiu niedoborów, wzmacnianiu włosów i podkreślaniu skrętu loków.

Proteiny dzieli się ze względu na wielkość cząsteczek na grupy, do których należą: aminokwasy, proteiny małocząsteczkowe, proteiny wielkocząsteczkowe.

Używanie protein w pielęgnacji włosów jest związane z porowatością włosów. Pasemka o niskiej porowatości po zastosowaniu tego składnika mogą utracić swoją objętość. Natomiast włosy wysokoporowate lepiej znoszą działanie protein, mimo tego że są trudne w pielęgnacji.

Proteiny najczęściej występują pod postacią maski lub odżywki. Zalicza się do nich między innymi: jedwab, kolagen, keratynę, elastynę, proteiny pszenicy i kukurydzy.

DOBRA RADA: Uważaj na to, ile protein nakładasz na włosy. Jeżeli zaaplikujesz ich za dużo, to pasemka zaczną się plątać i trudniej będzie je rozczesać, włosy będą także kruche i łamliwe.

Emolienty w pielęgnacji włosów

Emolienty mają działanie natłuszczające, zapobiegają utracie wody z wnętrza włosów, zatrzymują nawilżenie w pasemkach i chronią ich strukturę przed zniszczeniem. Stosowanie emolientów powinno być dostosowane do kondycji włosów; użyte w odpowiedniej ilości wygładza i nabłyszczą włosy oraz ułatwią rozczesywanie.

Emolienty znajdują się w gotowych kosmetykach i w produktach spożywczych (maśle, oleju słonecznikowym, oliwie z oliwek). W produktach do pielęgnacji występują pod postacią olejków, maseczek lub odżywek. Emolientami są: oleje arganowy i kokosowy, masło seha, silikony i parafina.

DOBRA RADA: Włosy, które bardzo często są pielęgnowane kosmetykami z emolientami, wyglądają na zaniedbane i bardzo tłuste.

Humektanty w pielęgnacji włosów

Humektanty są związkami higroskopijnymi. Ich zadaniem jest przyciąganie cząsteczek wody i magazynowanie jej w strukturze włosów. Jeżeli humektanty nie otrzymują właściwej dawki wody, to pobierają ją ze środowiska, skóry lub włosów, co powoduje puszenie i przesuszenie włosów.

Stosowanie humektantów zależy w dużym stopniu od pogody i od wilgotności powietrza. Jeżeli pogoda nie jest najlepsza, to nie należy stosować humektantów. Warto z nich skorzystać wtedy, gdy na zewnątrz panują korzystne warunki atmosferyczne.

Humektanty występują w kosmetykach dostępnych w drogerii. Humektantami są: mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna, d-panthenol, aloes.

DOBRA RADA: Wraz z humektantami należy stosować emolienty, które chronią włosy przed utratą wilgoci.

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *