Trądzik dorosłych ma takie same objawy jak trądzik młodzieńczy, ale występuje w dojrzałym wieku. Ta odmiana trądziku powinna być leczona dermatologicznie, a gdy dotyka kobiet, w niektórych przypadkach wymaga konsultacji ginekologicznej; wtedy zaburzenia hormonalne zwykle są następstwem stresującego trybu życia. Metody farmakologiczne dają znacznie większe szanse na wyleczenie trądziku dorosłych niż zabiegi kosmetyczne, a tym bardziej domowe sposoby. Zanim poznacie odpowiedź na pytanie, jak leczyć trądzik dorosłych, dowiedzcie się, jakie objawy mu towarzyszą.
Trądzik dorosłych – objawy
Trądzik u dorosłych objawia się występowaniem zapalnych zmian na brodzie, podbródku, linii żuchwy i dolnym pasie policzków. Za jego przyczyny uchodzą:
- zwiększona produkcja łoju;
- powstawanie zaskórników i zmian zapalnych;
- obecność flory bakteryjnej beztlenowej, która żywi się składnikami łoju;
- nieprawidłowe rogowacenie w ujściach mieszków włosowych, gdzie uchodzi łój.
Trądzik dorosłych umiejscawia się zwłaszcza na brodzie i wzdłuż żuchwy; ta pierwsza z czasem staje się przewlekle czerwona. Problem częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i wyraźnie obniża jakość życia pacjentów.
Trądzik dorosłych najczęściej dotyczy tych kobiet, które starają się pogodzić aktywne życie zawodowe z udanym życiem rodzinnym, w tym wychowaniem dzieci. Jego przyczyny nie zostały wyjaśnione, ale zaobserwowano, że trądzik dorosłych częściej występuje u kobiet, które odstawiły tabletki antykoncepcyjne lub zaczęły je przyjmować w młodym wieku. Ponadto problemowi sprzyjają:
- stresujący tryb życia;
- nieregularne posiłki, zwłaszcza bazujące na żywności przetworzonej;
- niedostateczna ilość snu;
- chroniczne zmęczenie i przewlekły stres;
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków;
- częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- palenie papierosów.
Niezdrowy tryb życia może powodować zaburzenia hormonalne tarczycy, przysadki i jajników oraz otyłość i insulinooporność, które wpływają na pracę gruczołów łojowych i warunkują powstawanie zmian trądzikowych.
Dorośli z trądzikiem odczuwają dyskomfort psychiczny, ponieważ ich wygląd w istotny sposób przekłada się na życie towarzyskie, rodzinne i zawodowe. Z tego powodu ich poczucie własnej wartości jest zaniżone do tego stopnia, że chorzy wycofują się stopniowo z każdej sfery życia.
Jak leczyć trądzik u osób dorosłych? Moje sposoby
Dorośli pacjenci, którzy przychodzą do dermatologa z trądzikiem, to głównie kobiety, które wypróbowały różne kosmetyki przeciwtrądzikowe i są załamane brakiem efektów. Oczekują, że dermatolog podejmie kroki, które przyniosą natychmiastowe rezultaty, ale zapominają, że ich skóra, umęczona niewłaściwie dobranymi i nadmiernie stosowanymi specyfikami, jest podrażniona i przesuszona oraz obfituje w zmiany zapalne. Jakby tego było mało, pacjentki mają tendencję do maskowania tych niedoskonałości za pomocą podkładu kryjącego i pudru, które dodatkowo blokują ujścia gruczołów łojowych i nasilają zmiany zapalne w skórze. To wszystko zaognia problem i prowadzi do tak zwanego trądziku kosmetycznego.
Trądzik dorosłych leczy się podobnie jak trądzik młodzieńczy, z tym że w pierwszym przypadku szybciej wdraża się leczenie ogólne lekami przeciwtrądzikowymi (antybiotyki, izotretynoina lub terapia hormonalna) i ogranicza leczenie miejscowe. Takie działanie ma na celu zmniejszenie ryzyka podrażnienia i tak zaczerwienionej brody lub policzków. Podrażnienie i przesuszenie skóry u osób dorosłych mogą wywołać także silne preparaty złuszczające, które z tego powodu musicie zastąpić preparatami nawilżającymi. Polecam Wam łagodne preparaty myjące, niekomedogenne kremy nawilżające, które nie blokują ujść gruczołów łojowych, oraz środki lecznicze o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i regulującym pracę gruczołów łojowych. Takie właściwości wykazuje między innymi kwas azelainowy, który na szczęście nie ma działania złuszczającego.
Kwas azelainowy jest dostępny bez recepty w formie kremów lub żelu. Za jego atuty uważa się:
- właściwości przeciwłojotokowe i przeciwzapalne,
- bakteriostatyczne działanie na bakterie tlenowe i beztlenowe,
- naturalne pochodzenie.
Ponadto kwas azelainowy nie zawiera silnie drażniących substancji i nie powoduje intensywnego złuszczania. Na początku terapii możecie odczuwać delikatnie pieczenie po jego nałożeniu, do którego skóra szybko się przyzwyczaja. Kwas azelainowy ma działanie wybielające i hamuje powstawanie przebarwień. Warto go stosować w terapii skojarzonej z łagodnym retinoidem, na przykład z adapalenem w formie kremu lub żelu w zależności od potrzeb i tolerancji skóry.
Wspomagająco i leczniczo możecie stosować peelingi z kwasem pirogronowym, migdałowym lub glikolowym, ale nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie bądź mikrodermabrazję.
Cierpicie lub cierpiałyście na trądzik dorosłych? Jeżeli tak, w jaki sposób go wyleczyłyście? Dajcie znać w komentarzach!
Dodaj komentarz