Różane kosmetyki i ich właściwości

Hej!

Róża nie tylko pięknie pachnie i wygląda, lecz także ma doskonałe właściwości kosmetyczne. Chcecie dowiedzieć się, jak działa na włosy, skórę i paznokcie? Zapraszam na wpis.

Róża i jej kosmetyczne właściwości

Uwielbiam dostawać róże, uwielbiam ich zapach, wielbię, gdy są dodatkiem perfum. W składzie produktów drogeryjnych zawsze szukam składów, w których są naturalne wyciągi i ekstrakty z róży. Wtedy zapach jest zbliżony do zapachu mojego ulubionego kwiatu. Niestety często możemy napotkać na zamienniki, więc trzeba uważać.

Olejek różany to mój najlepszy sposób na ukojenie. Ma aromaterapeutyczne, antydepresyjne i uspokajające właściwości. Kiedy boli mnie głowa, często wącham olejek różany i w szybkim tempie wszystkie dolegliwości odchodzą w dal 😉 Sprawdza się też przy oparzeniach skórnych, działa przeciwbakteryjnie i jest częstym składnikiem kosmetyków.

Istnieje kilka odmian róż, dlatego opowiem Wam po kolei, jakie używane są w kosmetyce i jak się je stosuje.

Róża damasceńska

Od dawna wykorzystywana jest zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Wszystko ze względu na potężną dawkę flawonoidów i witaminy C. Róża damasceńska ma antyoksydacyjne właściwości. Co to oznacza? Zwalcza wolne rodniki, przez które organizm szybko się starzeje. Ze względu na jej antybakteryjne działanie wspomaga leczenie trądziku i łagodzi podrażnienia. Ma nawilżające właściwości, a jej regularne stosowanie niweluje oznaki zmęczenia.

Dzika róża

W pielęgnacji stosowane są jej nasiona, kwiaty i owoce. Tak jak jej poprzedniczka jest źródłem witaminy C i flawonoidów, ale zawiera również wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. W owocach dzikiej róży znajduje się wiele drogocennych witamin, np. A, B, E, K, a także karoten i kwasy organiczne. Pozyskuje się z nich olej, który stosuje się w leczeniu zmian skórnych i stanów zapalnych. Ma antybakteryjne, łagodzące właściwości, więc sprawdził się świetnie w moich dolegliwościach.

Owoce dzikiej róży ujednolicają koloryt skóry, a wszystko ze względu na występowanie wcześniej wspomnianej witaminy C. Wzmacnia odporność, dlatego też produkty z dziką różą stosowane są w leczeniu przeziębień i innych chorób. Dzika róża pomaga w walce z bezsennością, nawilża, odżywia, wspomaga produkcję kolagenu, redukuje zmiany trądzikowe i znacznie poprawia kondycję skóry.

Róża stulistna

To tygiel kilku gatunków róż. Ma o wiele delikatniejsze płatki niż róża opisana jako pierwsza. Moim ulubionym faktem jest to, że płatki róży stulistnej są jadalne, więc robię z nich pyszne konfitury i soki. Płatki tego kwiatu mają antyoksydacyjne właściwości, łagodzą zmiany trądzikowe, redukują przebarwienia i wygładzają cerę. To gatunek, który również ma relaksujące i antydepresyjne zastosowanie.

Mam nadzieję, że wpis był dla Was ciekawy i będziecie częściej relaksować się w różanym zapachu 😉 Buziaki!

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!