Cześć!
Leczenie blizn po oparzeniach jest długotrwałe, a efekty kuracji nie zawsze są zadowalające. Wiele zależy również od tego, czy leczenie rozpoczęło się we właściwym czasie i przebiegało prawidłowo, a zastosowane podczas niego preparaty były dopasowane do rodzaju blizny. A jak dokładnie powinna przebiegać pielęgnacja skóry, która uległa oparzeniu? Zapraszam do lektury mojego tekstu.
Jak powstają blizny pooparzeniowe?
Blizny, które powstały po uszkodzeniach, to nie w pełni zregenerowana tkanka. Skóra w tym miejscu ma inną barwę i strukturę. Proces gojenia się blizn trwa około roku. W przypadku blizn pooparzeniowych decydujące znaczenie w gojeniu i leczeniu ma rozmiar i głębokość uszkodzonej tkanki. Zazwyczaj mają postać przerostową lub keloidową, są twarde i wypukłe, mają czerwony kolor. Mimo że w ciągu dwóch lat powierzchnia blizn wygładza się, to nadal są widoczne.
Blizny pooparzeniowe a medycyna estetyczna
Jeżeli blizny po oparzeniach są rozległe, to nie warto leczyć ich na własną rękę. Lepiej udać się do gabinetu medycyny estetycznej na zabiegi zalecone przez kosmetologa lub dermatologa. W usunięciu blizny pomogą ci na pewno peelingi chemiczne, mezoterapia fale radiowe lub laser. Dzięki tym zabiegom skóra zacznie się regenerować i wytwarzać włókna kolagenowe, a uszkodzona tkanka zostanie zastąpiona nową i zdrową. Dodatkowo może zostać zastosowany masaż, który pobudzi komórki skóry do regeneracji.
Jak dbać o bliznę pooparzeniową?
Pielęgnacja blizny pooparzeniowej wymaga cierpliwości i systematyczności. Czas leczenia, metody pielęgnacji i stosowane kosmetyki są uzależnione od głębokości i rozległości uszkodzeń naskórka. W leczeniu blizny po oparzeniu sprawdzą się domowe sposoby, choć o wiele lepsze będą profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej lub u lekarza. Jednak na początek możesz wypróbować preparaty dostępne w aptece, bez recepty.
Sposobem naszych babć na blizny i przebarwienia było stosowanie cebuli. Warzywo to ma działanie rozjaśniające i wygładzające. Podobne działanie mają nasiona lnu, olej z nasion róży i nagietek lekarski. Myślę jednak, że lepszą robotę zrobią maści z zawartością allantoiny, witamin A, D i E, a także kremy o działaniu nawilżającym i zmiękczającym. Jak aplikować takie produkty? Cienką warstwę kremu nakładaj na uszkodzoną tkankę dwa lub trzy razy dziennie. Pamiętaj, że blizna musi być dokładnie oczyszczona i osuszona, a lecznicze produkty nie mogą być nakładane na świeżą lub nie do końca zabliźnioną ranę.
W pielęgnacji i leczeniu blizn pomogą ci również żele lub plastry silikonowe, które sprawdzą się w przypadku mniejszych i większych oraz świeżych i dojrzałych blizn. Oddziaływanie silikonu na uszkodzony naskórek polega na:
- zwiększeniu temperatury i tworzeniu się włókien kolagenowych w obrębie blizny;
- wytworzeniu się ujemnych ładunków elektrycznych, które powodują spłycenie blizny;
- utworzeniu na powierzchni skóry ochronnej warstwy.
Podczas leczenia bliznę należy chronić przed promieniowaniem słonecznym i unikać wizyt w solarium. Nawet krótkie i jednorazowe naświetlanie może przyczynić się do powstawania nowych przebarwień i zmiany koloru uszkodzonego naskórka na ciemniejszy.
Leczenie blizn w gabinecie kosmetycznym
W gabinecie kosmetycznym możesz podjąć próbę rozjaśnienia i wygładzenia blizny. Pomocne mogą się okazać peelingi chemiczne i mechaniczne (dermabrazja i mikrodermabrazja). W trakcie tych zabiegów dochodzi do usuwania naskórka aż do skóry właściwej. Jednocześnie wytwarzane są nowe włókna kolagenowe i następuje regeneracja naskórka. Złuszczanie wykonywane jest za pomocą preparatów o odpowiednio wysokim stężeniu albo urządzeń wyposażonych w diamentowe lub korundowe głowice.
Skutecznym rozwiązaniem w spłyceniu blizn jest także laser. Mimo że to bolesna metoda, to pierwsze rezultaty będą widoczne już po około miesiącu. Aby kuracja przyniosła oczekiwane efekty, należy przeprowadzić od trzech do pięciu zabiegów powtarzanych co trzy do sześciu tygodni. Laser może ponadto zatrzymać proces bliznowacenia. Przeciwwskazaniami do wykonania tego zabiegu są między innymi: wiek dziecięcy, ciąża i karmienie piersią, niektóre choroby (padaczka, choroby serca). Pod uwagę należy wziąć także spory koszt zabiegu.
Może znacie inne metody leczenia i pielęgnowania blizn? Jeśli tak, to zostawcie komentarz. Buziaki!
Dodaj komentarz