Odkryłam najcudowniejszy na świecie kosmetyk DIY. Hit, który pokochałam za jego działanie, łatwość przygotowania i zapach.
Mowa o paście migdałowej, która świetnie sprawdza się jako produkt oczyszczający. Jesteście ciekawi, jak ją zrobić, jak stosować i co właściwie daje skórze? Zapraszam!
Po raz pierwszy o paście migdałowej przeczytałam w książce Dr. Hauschki. Tam właśnie znalazłam przepis na ten domowy kosmetyk. Dopiero później zorientowałam się, że właśnie taką pastę marki Dr. Hauschka można sobie po prostu kupić. Więc nawet, jeśli nie lubie robić kosmetyków samodzielnie, poczytajcie o tym, jakie właściwości ma pasta migdałowa, bo być może zdecydujecie się ją kupić i wypróbować. 🙂
Pasta migdałowa w pielęgnacji
Zarówno ta zrobiona w domu, jak i kupiona sprawdza się w oczyszczaniu cery. Pasta migdałowa to cudowny naturalny kosmetyk, którym możemy z powodzeniem zastąpić inne kosmetyki do mycia cery. Gdybym miała porównać właściwości pasty migdałowej, to powiedziałabym, że to jest taki mocno oczyszczający, pielęgnujący i łagodzący peeling z migdałów. To jednak nie oddaje do końca tego, jak bardzo dobrym kosmetykiem jest pasta migdałowa – naturalnym i odpowiadającym na potrzeby naszej skóry.
Jak działa pasta migdałowa?
Pasta z migdałów do mycia twarzy to hit, którego działanie mnie zaskoczyło. Na początku myślałam, że to pewnie kolejny przereklamowany patent, ale po pierwszym użyciu zrozumiałam, że wcale nie.
Oto wszystkie właściwości pasty migdałowej:
- absorbuje zabrudzenia;
- oczyszcza pory;
- reguluje wydzielanie sebum;
- ma działanie ściągające;
- zapobiega przetłuszczaniu się skóry;
- łagodzi podrażnienia;
- zmiękcza skórę;
- poprawia poziom nawilżenia;
- dogłębnie odżywia.
Właściwie pasta migdałowa robi wszystko to, czego moglibyśmy spodziewać się po olejku migdałowym (pozyskiwanym przecież też z pestek migdałów), z tym że dodatkowo delikatnie złuszcza martwy naskórek i pobudza mikrokrążenie krwi w skórze.
Stosowanie pasty migdałowej
Jej właściwości złuszczające i oczyszczające to po części wynik składu migdałów, a po części nietypowego sposobu użycia.
Uwaga! Pasty migdałowej nie używa się, jak peelingu!
Zanim weźmiemy pastę migdałową do ręki i odruchowo zaczniemy ją wcierać, przeczytajmy instrukcję. Sama byłam zaskoczona tym, jak stosuje się pastę migdałową. Otóż bierzemy porcję pasty i delikatnie dociskamy do skóry. Tworzy się taki plasterek, który następnie odrywamy od skóry, ale (to ważne!) nie od brzegów, tylko łapiąc za środek i odciągając od skóry. Wówczas pasta migdałowa zasysa wszystkie zanieczyszczenia.
Takie oczyszczanie przeprowadzamy na całej twarzy, powoli i dokładnie, a na koniec spłukujemy skórę letnią wodą.
MÓJ PRZEPIS. Jak zrobić pastę migdałową?
To teraz najważniejsza część programu, czyli przepis na pastę migdałową do oczyszczania skóry. Jest wiele różnych wersji tego przepisu, bo pastę można właściwie wzbogacać o wiele różnych składników. Ja jednak znalazłam swój sposób i tego się trzymam.
Składniki na pastę migdałową:
- migdały (wystarczy małe opakowanie),
- odrobina oleju migdałowego (lub innego o podobnej konsystencji).
Dodatki do pasty migdałowej:
- miód, który świetnie nawilża;
- olejki eteryczne np. lawendowy;
- suszone kwiaty lawendy;
- płatki lub wiórki kokosowe;
- zmielone płatki owsiane;
- glinki o właściwościach oczyszczających;
- świeża, mielona kawa;
- hydrolaty np. aloesowy, różany.
Przepis na pastę migdałową:
- Migdały w całości lub drobno posiekane trzeba zmielić w maszynce do orzechów, młynku do kawy lub blenderze. Raczej jedno zmielenie nie wystarczy. Orzeczki nie powinny być sypkie, ale powinna się z nich zrobić lepka, klejąca się, zbijająca w grudki masa (i to jeszcze przed dodaniem dodatków). Dlatego blendować i mielić trzeba do skutku.
- Jeśli chcemy dodać zioła, suszone kwiaty, glinki lub wiórki kokosowe, to świetnym momentem jest ostatnie mielenie. Można w ten sposób rozdrobnić dodatki i połączyć ze zmielonymi migdałami.
- Na koniec do gotowej pasty należy dodać olej, kilka kropli olejku eterycznego i miód. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te składniki są opcjonalne, bo migdały mogą mieć już po zmieleniu tak mokrą konsystencję, że nie trzeba będzie dodawać niczego płynnego.
Gotowe! Miłego oczyszczania twarzy pastą migdałową 🙂
Dodaj komentarz