Dziewczyny!
Dzisiaj pogadamy o kosmetykach, ale trochę niestandardowo, bo nie o konkretnych produktach. Przygotowałam dla was krótki poradnik o tym, jakie ilości kosmetyków stosować. Wiecie, jakie są odpowiednie porcje różnych produktów? Pewnie nie, dlatego śpieszę z pomocą.
CZY WIESZ, ŻE…
Kosmetyki stosowane w nadmiarze mogą szkodzić naszym włosom! A do tego kończą się znacznie szybciej.
Okazuje się, że to, czy stosujemy odpowiednie ilości kosmetyków, ma wpływ na ich działanie i wydajność. Właściwie nietrudno to zaobserwować, wystarczy spojrzeć na makijaż – zbyt dużo fluidu, szminki i pudru szpeci, zamiast upiększać. Tak samo wygląda to w przypadku włosów. Jeśli użyjesz za dużo oleju, przetłuścisz włosy, a nadmierna ilość pianki obciąży je, zamiast dodać objętości. We wszystkim trzeba znać umiar.
Dlatego w tym wpisie opowiem wam o tym, jakie porcje kosmetyków do włosów są odpowiednie. Oczywiście skupię się na tych najważniejszych, których zastosowana ilość ma naprawdę znaczenie.
JAKIE PORCJE KOSMETYKÓW STOSOWAĆ?
Zacznę może od tego, że nie ma jasno określonej zasady w stylu „zawsze stosuj tyle kosmetyku, ile mieści się na ⅕ twojej rozłożonej lewej dłoni”. To byłby nonsens, bo wszystko zależy od tego, jaki to kosmetyk.
Dlatego poniżej znajdziecie krótką ściągawkę o tym, jakie porcje kosmetyków są odpowiednie na jednorazową aplikację. Sprawdźcie!
- Szampon – podstawowy kosmetyk, którego bardzo często używamy za dużo, a to skutkuje np. niedokładnym jego spłukaniem i późniejszym łupieżem. Mało kto wie, że na jednorazowe użycie włosów wystarczy porcja szamponu wielkości orzecha laskowego. W przypadku bardzo długich włosów np. sięgających połowy pleców możemy użyć 2x więcej.
- Odżywka – tutaj ilość użytego produktu może być nieco większa, ale tylko jeśli jest to odżywka do spłukiwania. Na jednorazowe użycie wystarczy porcja wielkości kasztana lub nieco większa (tylko przy długich włosach).
- Maska – czyli intensywniejsza wersja kosmetyku odżywczego, która wymaga już użycia nieco solidniejszej porcji. Solidna oznacza w tym przypadku porcję wielkości orzecha włoskiego, co oznacza, że z reguły nakładany o wiele za dużo odżywczej maski.
- Olejek – to bardzo popularny zamiennik wielu innych kosmetyków pielęgnacyjnych, ochronnych i ułatwiających stylizację. Warto zachować umiar w jego stosowaniu, ponieważ w zbyt dużej ilości może przetłuszczać i obciążać włosy. Do naolejowania średniej długości włosów tak naprawdę wystarczą 2-3 solidne krople oleju, które roztarte w dłoniach łatwo zaaplikujemy na całą długość włosów.
- Serum na końcówki – w tej roli również może wystąpić olejek lub inny, lekki i skoncentrowany produkt. Jego zadaniem jest ochrona końcówek przed rozdwajaniem się, a do tego wystarcza 1-2 małe krople.
- Pianka – w przypadku produktów do stylizacji często mamy wrażenie, że więcej znaczy lepiej, bo fryzura będzie lepiej utrwalona i odporna na niesprzyjające warunki np. niepogodę. Okazuje się jednak, że wystarczy porcja pianki odpowiadająca wielkością orzechowi włoskiemu (przy włosach do ramion lub krótszych) lub piłeczki tenisowej (przy włosach długich).
- Lotion – dodatkowym produktem, po który sięgamy np. w przypadku puszących się włosów, są różnego rodzaju lotiony. Jeśli mają wygodną formę mgiełki, to nie ma problemu, bo nie przesadzimy z ilością. Jeśli jednak musimy nabrać porcję, pamiętajmy, żeby nie było to więcej niż ilość porównywalna do orzecha laskowego.
- Wosk/żel – łatwo przesadzić z ilością tych dwóch produktów do stylizacji, dlatego lepiej zaczynać od minimalnych porcji i ewentualnie dokładać w razie potrzeby. Porcja na początek nie powinna być większa niż ziarno grochu, bo tyle powinno po roztarciu w dłoniach wystarczyć.
PODSUMOWANIE
To, czy stosujemy kosmetyki w odpowiednich porcjach, jest ważne. Nie bagatelizujcie tego tematu, ponieważ to właśnie z ignorowania takich zaleceń najczęściej biorą się problemy typu łupież.
Warto używać odpowiednich porcji kosmetyków, ponieważ to:
- zwiększenie wydajności kosmetyków, które wystarczą na dłużej;
- realna oszczędność, bo będziemy wydawali mniej na kosmetyki;
- lepsze działanie, ponieważ nadmiar kosmetyków nie działa dobrze;
- zdrowsze i piękniejsze włosy, których nie obciążamy kosmetykami;
- łatwiejsze i szybsze mycie włosów, na którym nie zalegają produkty.
Dajcie znać, czy ten wpis jest dla was interesujący!
Dodaj komentarz