Cześć dziewczyny!
Czy wiecie, czemu nasza skóra się opala? Wszystko przez melaninę oraz promieniowanie UVA i UVB. To pierwsze jest pochłaniane przez naskórek, natomiast drugie przenika do najgłębszych warstw skóry, uszkadzając włókna kolagenowe. Skutki? Zmarszczki, przebarwienia, podrażnienia, a nawet poparzenia. Moja rada? Stosujmy kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.
Promieniowanie UVA i UVB
Na początek zajmijmy się promieniowaniem UVA. Dacie wiarę, że aż w 90% dociera do Ziemi i powoduje znaczne uszkodzenia w skórze? Obecne jest nawet w pochmurne dni, przenika przez każdy rodzaj szyb. Promieniowanie UVA wywołuje tzw. stres oksydacyjny, wywołuje zmiany nowotworowe, odpowiada za powstawanie wolnych rodników i doprowadza do fotostarzenia się skóry. Promieniowanie UVB natomiast tylko w 6% dociera do Ziemi. To właśnie ono przyczynia się do syntezy witaminy D, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Z drugiej jednak strony promienie UVB wywołują oparzenia i prowadzą do uszkodzeń struktury DNA.
Jakie są skutki promieniowania?
Czy wiesz, że opalenizna (czyli nasilona produkcja melaniny) jest naturalnym mechanizmem obronnym skóry na działanie promieniowania UV? Kiedy my smażymy się na plaży, ciało musi się bronić przed słońcem. Wniosek? Wcale nie tak fajnie mieć brązowo – złocistą skórę. Oczywiście taka obrona organizmu nie jest wystarczająca w przypadku osób z jasną karnacją. Co może im się przytrafić, kiedy zbyt długo posiedzą w słońcu? Zmarszczki, suchość skóry, przebarwienia, utrata elastyczności. Do poważniejszych skutków długiego opalania się należą: zaczerwienienia, stany zapalne, nowotwory, uszkodzenia naskórka i skóry właściwej.
Jak się opalać?
Najważniejszą zasadą bezpiecznego opalania się jest stosowanie kremów z odpowiednio wysokim faktorem (SPF – Sun Protection Factor). Jego wartość może wynosić od 2 do 50. Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym należy nakładać na około 30 minut przed kąpielą słoneczną, a aplikacje powtarzać co 2 godziny. Dzięki takiej ochronie skóra opala się wolniej, a efekt jest bardziej trwały. Aby nie narazić skóry na oparzenia, należy unikać przebywania na słońcu od 11.00 do 15.00.
Jak dbać o opaloną skórę?
Opaloną skórę należy polać letnią wodą oraz złagodzić i nawilżyć odpowiednimi kosmetykami. Użyj kremów z mocznikiem lub z witaminami A i E. Na oparzenia warto stosować preparaty apteczne, a w przypadku bolesnych dolegliwości udać się do dermatologa.
Dodaj komentarz