Życie z trądzikiem dorosłych – moja historia

Trądzik pospolity dotyka większość nastolatków w okresie dojrzewania, podczas gdy zmiany trądzikowe na twarzy dorosłej osoby traktowane są jako przejaw zaniedbania, niewłaściwej pielęgnacji lub po prostu braku higieny osobistej. Wcale tak nie jest – wiem po sobie. Szacuje się, że aż 54% dorosłych kobiet cierpi na trądzik, tak zwany trądzik dorosłych. Część z nich ma go od czasu dojrzewania (trądzik przetrwały), druga część po raz pierwszy zetknęła się z tym problemem dopiero w dorosłym życiu. W niektórych przypadkach jest to tak zwany trądzik fizjologiczny, który pojawia się w wyniku zmian hormonalnych w cyklu miesięcznym. Czym trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego i jak go leczyć?

Czym trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego?

Trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego lokalizacją i rodzajem zmian.

  • Lokalizacja zmian trądzikowych
    Trądzik u osób dorosłych pojawia się w innym partiach ciała niż trądzik młodzieńczy; młodzieńczą „strefę T” zastępuje dorosła „strefa U”, którą tworzą dolne rejony twarzy, czyli broda, linia żuchwy, szyja, dekolt i plecy, a czasami także skronie.
  • Rodzaj zmian trądzikowych
    Trądzik dorosłych przejawia się silniejszym stanem zapalnym i mniejszą liczbą zaskórników niż trądzik młodzieńczy.

Trądzik dorosłych – jaki on jest?

Trądzik dorosłych ma charakter przewlekły. Aż 82% dorosłych pacjentek z trądzikiem skarży się na uporczywe zmiany, które utrzymują się powyżej pięciu lat, czyli nawet do 44. roku życia. Badania dowodzą, że przewlekły charakter trądziku dorosłych ma większy wpływ na jakość życia niż trądzik młodzieńczy. Dlaczego? Ponieważ ten pierwszy jest zjawiskiem rzadkim i kojarzy się z brakiem dostatecznej higieny, podczas gdy trądzik młodzieńczy to książkowy objaw okresu dojrzewania, który dotyka zdecydowanej większości nastolatków.

Wpływ trądziku dorosłych na psychikę chorego jest porównywany do tego, jaki wywierają choroby o cięższym przebiegu, jak na przykład astma czy padaczka. Kiedy zauważyłam u siebie pierwsze symptomy trądziku dorosłych, poczułam się bardzo nieatrakcyjna. Miałam wrażenie, że wszyscy na mnie patrzą, dlatego ograniczyłam wychodzenie z domu do niezbędnego minimum. Zamknięta w czterech ścianach zastanawiałam się, czy już zawsze będę się chować przez światem. Któregoś dnia uznałam, że muszę iść z tym do lekarza i znowu żyć normalnie.

Trądzik dorosłych – jak go leczyć?

Ukrywanie trądziku pod makijażem i opalenizną, wyciskanie krost w domu i u kosmetyczki, pożeranie suplementów diety – wszystko to przerabiałam. Nic z tych rzeczy nie przynosi trwałych rezultatów, dlatego uczcie się na moich błędach i od razu odwiedźcie dermatologa. Nie martwcie się na zapas: nie każda zmiana na skórze musi być objawem trądziku. Dopiero dermatolog jest w stanie postawić diagnozę i zalecić leczenie. Istnieje bardzo wiele preparatów przeciwtrądzikowych, ale spośród nich lekarz wybierze taki, który będzie mógł być stosowany przez dłuższy czas.

W moim przypadku skuteczny okazał się kwas azelainowy, który działa na większość czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych na skórze. Ma właściwości:

  • przeciwłojotokowe – reguluje wydzielanie sebum oraz złuszcza skórę, a w efekcie odblokowuje pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników,
  • przeciwbakteryjne – hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, które wywołują grudki i krostki,
  • przeciwzapalne – likwiduje obrzęk i zaczerwienienie powstałe wokół zmiany trądzikowej.

Z trądzikiem dorosłych żyję już 4 lata. Walkę z nim rozpoczęłam po mniej więcej pół roku po jego pojawieniu. Leki zaczęły przynosić rezultaty po trzech miesiącach. Odkąd je przyjmuję, jakość mojego życia znacznie się poprawiła. W zasadzie czuję się i wyglądam tak, jak 4 lata temu. 🙂

Jeżeli Was też dopadł trądzik dorosłych, napiszcie, jakiego typu leczenie podjęłyście. Czekam na Was w komentarzach!

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *