Naturalne gąbki morskie –  luksus w codziennej  pielęgnacji 

Cześć! Czy Wasza gąbka do ciała żyje? (!!)

To nie jest początek opowiadania fantasy, lecz rzeczowy tekst, który pokaże Wam, jak cenne w pielęgnacji są naturalne gąbki morskie. Czy zastanawialiście się skąd pochodzą i jaki mogą mieć wpływ na pielęgnację? Sprawdźcie, dlaczego nie warto myć ciała syntetyczną gąbką przemysłową, tylko wprowadzić do pielęgnacji “morskiego stworka”, który będzie się czuł w Waszej łazience jak w luksusowym spa. 

Czym są morskie gąbki? 

Gąbki morskie  (porifera) – typ prymitywnych, beztkankowych organizmów wodnych. Są osiadłe, żyją w koloniach, mają nieregularny, niesymetryczny kształt. Gąbki morskie należą do najstarszych organizmów wielokomórkowych, znane są od wielu tysięcy lat: to jedne z najprostszych zwierząt, nie posiadają nerwów ani żadnych narządów. W ich ciele nie występują właściwe organy ani tkanki, brak im także komórek nerwowych i mięśniowych.

Zastosowanie naturalnych gąbek 

W średniowieczu były stosowane w chirurgii, a także jako… podkład pod zbroję rycerską. Obecnie są wykorzystywane w przemyśle higienicznym i kosmetycznym. Ich funkcja to m.in.  mycie ciała podczas kąpieli, zastosowanie kosmetyczne, mycie samochodów czy mieszkań, malowanie ścian, pielęgnacja butów, zmywanie naczyń itd. Jednak naturalna gąbka przede wszystkim ma charakter luksusowego produktu kosmetycznego.

Naturalne gąbki morskie – otrzymywanie 

Zbieranie czy poławianie gąbek morskich ma długą tradycję w wielu regionach świata. Poławiacze gąbek odcinają je od podstawy  zostawiając je tyle, by organizm spokojnie i bez problemów na nowo się odradza i rozrastał.

Wyłowione gąbki poddawane są obróbce od razu na pokładzie: czyści się je, zgniata i płucze morską wodą. Po piątym wypłukaniu usuwane są z niej kamyczki i muszelki.

Kształt naturalnym gąbkom nadaje się przy pomocy nożyczek. Gotowe: mogą już powędrować prosto do sklepów i do naszej łazienki. Gąbki morskie stosowane w kosmetyce mają różne kolory i wielkość oraz kształt. Wiele zależy od regionu połowu i głębokości z jakiej są wydobywane.

Naturalne gąbki morskie – działanie i efekty 

Używa się ich powszechnie w pielęgnacji ciała, gdyż dają skórze uczucie delikatności, gładkości jedwabiu, pomagają usunąć martwe komórki i poprawiają krążenie krwi. Okazuje się, że naturalne gąbki  choć dużo droższe sa fenomenalnym kosmetykiem! Dzięki nim pielęgnacja jest na wyższym poziomie, ponieważ ich działanie pielęgnacyjne jest zaskakujące! Oczywiście uprzedzam Wasze pytanie: nie, obcięta gąbka już się Wam nie rozrośnie w domu, jest martwą tkanką, a żadna gąbka nie cierpi podczas połowu, bo tego nie czuje.

Gąbka morska – dlaczego jest lepsza niż syntetyczna? 

  • jest bardziej chłonna,
  • jest dużo bardziej miękka,
  • mycie nią jest po prostu przyjemniejsze,
  • nie zatrzymują zapachów, jest bardziej higieniczna,
  • wystarcza na lata (odpowiednio zadbana),
  • posiada enzymy, które hamują rozwój grzybów i bakterii ,
  • jest biodegradowalna,
  • jest hipoalergiczna,
  • doskonale nadają się do oczyszczania delikatnej skóry
  • idealne do pielęgnacji dzieci i niemowląt.

Co powiecie na takiego morskiego stwora w łazience? Gąbki można myć – wyparzyć w sensie – wrzątkiem, wtedy są długo czyste i idealne. Skusicie się na naturalną gąbkę w pielęgnacji?

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *