Jak wyprostować włosy bez prostownicy? Sekretne tricki!

Cieszę się, że coraz świadomiej podchodzicie do pielęgnacji swoich włosów. Częściej dostaję bowiem pytania o to, jak wyprostować włosy bez prostownicy. Zależy wam na udanej fryzurze, ale nie chcecie niszczyć włosów wysoką temperaturą – i to się ceni!

W tym wpisie postaram się przybliżyć wam moje sposoby na prostowanie włosów bez użycia ciepła, które przetestowałam na moich włosach. Skoro ja dałam radę ujarzmić moje niesforne, puszące się i naprawdę niezdyscyplinowane kłaki i nie potrzebowałam do tego prostownicy to z pewnością wy też dacie radę! Trzymam kciuki i zapraszam na wpis 🙂

Czy prostownica naprawdę jest szkodliwa dla włosów?

Moim zdaniem to zależy od tego, czy używamy jej rozsądnie. Wszystkie gadżety do włosów mogą być fajnym i wcale nie szkodliwym rozwiązaniem, jeśli tylko są stosowane z umiarem.

Miałam w swoim życiu nieprzyjemny epizod z prostownicą, po którym z własnej głupoty prawie straciłam włosy. Maniakalnie prostowałam, nawet po kilka razy dziennie i nigdy temperaturą niższą niż 180 st. C. Łatwo się domyślić, jakie były tego efekty – moje włosy były w opłakanym stanie, wyglądały jak siano, drastycznie przesuszone, szorstkie, sztywne i spalone tak, że końcówki były już białe. Nie było czego ratować, więc ścięłam je na krótko i postanowiłam zadbać o nie odpowiednio. Pomogły naturalne olejki m.in. rycynowy na szybszy wzrost i arganowy do regeneracji i ochrony przed czynnikami szkodliwymi. A po powrocie włosów do normy zaczęłam szukać alternatyw dla prostownicy. Sposoby na puszące się włosy znalazły się szybko.

PROSTE WŁOSY BEZ PROSTOWNICY

Moje sprawdzone sposoby na prostowanie włosów bez użycia ciepła 🙂

  1. Grawitacja – (nie, nie chodzi mi o ten film z Sandrą Bullock) sprzymierzeńcem włosów jest grawitacja, która nieustannie ciągnie je w dół. Potrzebny jest tylko odpowiedni ciężar, dlatego im dłuższy włos, tym trudniej jest mu się unieść i skręcić. Skuteczność tkwi w prostocie.
  2. Suszenie do dołu – włosy można wyprostować odpowiednią metodą suszenia. Tutaj oczywiście także działamy temperaturą, ale można skorzystać z chłodnego nawiewu, a suszarkę trzymać w odległości min. 20 cm od włosów. Jak wyprostować włosy suszarką? Nie dmuchaj powietrzem we wszystkie strony, ale kieruj strumień powietrza od góry do dołu. Fajnie, jeśli suszarka ma płaską nasadkę – to duże ułatwienie. Sprawę ułatwia także suszenie włosów na szczotce, ponieważ wyciąganie pasm okrągłą szczotką sprawia, że po wyschnięciu zostają w takiej formie, a przy tym nie są oklapnięte i mają trochę więcej objętości. Na szczotce także suszymy z góry na dół.
  3. Olejki do włosów – skoro włosy najczęściej kręcą się lub falują, ponieważ brakuje im gładkości i nawilżenia, to najlepszym rozwiązaniem problemu jest olejowanie włosów. Dla mnie olejki okazały się nie tylko ratunkiem dla zniszczonych włosów, bo jest to także świetny sposób na proste włosy bez użycia ciepła. Prostowanie włosów olejkiem nie różni się niczym od standardowego olejowania – ulubiony olejek wmasowuję w skórę głowy i rozcieram dokładnie na całej długości włosów około 1-2 h przed myciem. Potem myję jak zwykle i suszę metodą jak wyżej.
  4. Nafta kosmetyczna – stosuję ją rzadko ze względu na zapach, po którym mnie trochę mdli. Jest to jednak świetna metoda na odżywienie i wygładzenie włosów. Wtarta we włosy jak olejek sprawia, że po umyciu włosy są dużo prostsze, gładkie i lśniące.
  5. Zioła – prostowanie włosów bez prostownicy zawsze wymaga jakiegoś pomocnika, którym mogą być też zioła. Swego czasu testowałam różne zielska w nadziei, że któreś pomoże mi zapanować na lokami, których nie chcę. Najlepsza okazała się płukanka szałwiowa na włosy. Zaparz sobie 2-3 torebeczki szałwii w 1 litrze wrzątku, a po wystygnięciu wypłucz w tym włosy. Po rozczesaniu i suszeniu z góry na dół włosy powinny być dużo bardziej zdyscyplinowane.

Jak wyprostować włosy na stałe w salonie fryzjerskim?

Raczej rzadko odwiedzam fryzjerów odkąd dowiedziałam się, jak dbać o włosy samodzielnie. Nie mniej jednak od przyjaciółek i innych blogerek wiem, że super metoda na proste włosy to keratynowe prostowanie. Sama tego nie testowałam, ale widziałam efekty, więc myślę, że dobrze, jeśli wymienię taki zabieg jako alternatywne rozwiązanie.

Keratynowe prostowanie włosów – to świetny zabieg regenerujący, w którego efekcie włosy stają się gładkie, elastyczne, błyszczące i naprawdę proste. Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów? To profesjonalna kuracja obudowująca zniszczenia, w której wzmacnia się za pomocą keratyny (a to ona przecież buduje nasze włosy, prawda?). Nie przeraźcie się tym, że zabieg polega na „wprasowaniu” tej keratyny we włosy właśnie za pomocą prostownicy. Jednorazowy zabieg z użyciem wysokiej temperatury działa w tym przypadku na wiele, wiele tygodni.

Teraz wiecie już, jak wyprostować włosy bez prostownicy, czyli w bezpieczny sposób.
Jeśli znacie jeszcze jakieś metody, o których nie napisałam – dajcie znać! 🙂

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *