Jak rozpoznać cerę trądzikową? Już mówię!

Cera trądzikowa jest problematyczna nie tylko w pielęgnacji, lecz także w diagnozie, ponieważ bywa mylona z cerą tłustą. Zanim podpowiem Wam, jak rozpoznać cerę trądzikową i jak ją pielęgnować, wyjaśnię, jak powstaje trądzik.

Jak powstaje trądzik?

Trądzik pojawia się zwykle w okresie dojrzewania, ale coraz częściej jego objawy można zaobserwować u osób dorosłych. Powstaje w wyniku nadprodukcji hormonów męskich, które występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, co z kolei prowadzi do rozrostu gruczołów łojowych i wzmożonej produkcji łoju.

Trądzik pojawia się tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych, czyli w strefie T (czoło, nos i broda) oraz na dekolcie i plecach. Większość młodych kobiet obserwuje u siebie wykwity skórne i zmiany ropne przed miesiączką; znikają one z początkiem nowego cyklu.

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Krostki, przewlekłe zmiany ropne, wypryski i rozszerzone pory mogą być objawami cery trądzikowej. Jeżeli utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, a ich pojawienie nie wynika z cyklu miesiączkowego, najprawdopodobniej Wasza cera rzeczywiście jest trądzikowa. Zmiany trądzikowe zazwyczaj występują w formie czerwonych, wypukłych, często ropnych zaskórników lub krostek skupionych w jednym miejscu.

Podsumowując, cera trądzikowa charakteryzuje się:

  • rozszerzonymi porami;
  • regularnym występowaniem zmian ropnych, często w dużej ilości;
  • nagromadzeniem krostek i wyprysków, które pozostawiają blizny;
  • pojawianiem się pryszczy na dekolcie lub plecach.

Postawienie diagnozy ułatwia fakt, że Waszych problemów z trądzikiem nie rozwiązują klasyczne preparaty oczyszczające.

Cera trądzikowa a cera tłusta

Cera trądzikowa często bywa mylona, a nawet utożsamiana z cerą tłustą. Chociaż u podstaw obu tych problemów skórnych leży nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, to nie należy ich ze sobą łączyć.

Gruczoły znajdują się na całej powierzchni skóry, z wyjątkiem wnętrza dłoni i stóp. Wydzielają sebum, a tam, gdzie jest ich najwięcej, czyli na przykład na czole i brodzie, skóra świeci się najbardziej. To typowy objaw cery tłustej.

Z kolei osoby z cerą trądzikową mają większy problem, ponieważ zmagają się z nieprawidłowym złuszczaniem naskórka i w konsekwencji zatykaniem ujść gruczołów łojowych przez martwe komórki. Tak powstają krostki i zmiany ropne.

Cera sucha także może być trądzikowa, chociaż to wyjątkowo rzadkie połączenie.

Dlaczego gruczoły wydzielają więcej sebum, a pory zatykają się?

Niektóre czynniki powodują wzmożoną produkcję sebum, które zatyka mieszki włosowe i w konsekwencji prowadzi do powstawania bakterii będących bezpośrednią przyczyną wyprysków. Decydują o tym geny, hormony i dieta. Zmiany hormonalne mogą być następstwem wkroczenia w okres dojrzewania, stresu lub zmiany trybu życia.

Do pogorszenia stanu cery przyczynia się także niewłaściwy sposób odżywiania, czyli dieta bogata w cukier i dania typu fast food oraz stosowanie używek. Ograniczenie tych produktów i zarazem rozszerzenie menu o zioła działające oczyszczająco (czystek, pokrzywę, rumianek lub czarny bez – dwa rodzaje ziół wystarczą) znacznie zmniejszy liczbę zaskórników.

Fakt, czy kosmetyki mają wpływ na zatykanie porów, pozostaje kwestią dyskusyjną. Niektórzy uważają, że pewne kosmetyki do makijażu i tłuste kremy mogą być komedogenne (czyli zatykające pory), inni są zdania, że wpływ produktów kosmetycznych na zatykanie porów jest praktycznie żaden. Obie strony sporu są zgodne co do następującej kwestii: grube warstwy kosmetyków ograniczają dostęp tlenu do skóry. Z tego powodu z żadnym kosmetykiem nie należy przesadzać, a jeżeli dostrzeżecie nasilenie zmian trądzikowych, sięgnijcie po kremy niekomedogenne.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Zamiast gwałtowanie wysuszać skóry, która w odpowiedzi zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, zacznijcie od zmiany nawyków. W tym celu:

  • zdrowo się odżywiajcie i włączcie do diety produkty detoksykujące,
  • wysypiajcie się oraz utrzymujcie w czystości pościel i ręczniki,
  • nie dotykajcie twarzy brudnymi rękami.

Dzięki temu ograniczycie ilość drobnoustrojów, które przyczyniają się do powstawania wyprysków. Następnie skupcie się na właściwej pielęgnacji cery, to znaczy:

  • Regularnie ją złuszczajcie scrubem, peelingiem lub kwasami.
  • Oczyszczajcie ją płynem micelarnym lub łagodnym żelem myjącym codziennie rano i wieczorem.
  • Stosujcie lekkie kremy nawilżające na dzień i kremy antybakteryjne na noc.
  • Wybierzcie peeling kawitacyjny lub zabieg oczyszczający, jeżeli chcecie skorzystać z pomocy kosmetyczki.
  • Stosujcie domowe, naturalne sposoby na oczyszczanie skóry. Polecam Wam peeling z kawy, maseczkę jogurtowo-aspirynową, a na noc kompres z maści cynkowej lub ichtiolowej. Dobrym pomysłem jest czyszczenie twarzy miękką szczoteczką do zębów.

I wiecie, co jeszcze? Unikajcie opalania, bo cera trądzikowa nie lubi słońca. Chociaż początkowo zauważycie poprawę jej kondycji, to po tygodniu wyprysków będzie dwa razy więcej.

A jak Wy pielęgnujecie cerę trądzikową? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach!

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *