Jak prawidłowo dbać o skórę głowy?

Cześć dziewczyny!

Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy. Dlatego tak ważne są odpowiednia pielęgnacja, stosowanie właściwie dobranych kosmetyków i zdrowy tryb życia. Sprawdź, jakich produktów nie używać, których składników się wystrzegać i jakie zasady wdrożyć, żeby mieć piękną fryzurę.

Tych składników w szamponach unikaj

Najgroźniejszą substancją zawartą w szamponach jest SLS i jego brat bliźniak SLES. Są to bowiem dwa detergenty o działaniu mocno oczyszczającym. Stosuje się je w… chemii gospodarczej do usuwania tłuszczu i innych opornych zabrudzeń. Pomyśl tylko, co może się stać, gdy nałożysz je na skórę głowy. Mimo że zaraz po umyciu skalpu szamponem z SLS masz wrażenie lekkości i czystości, to po kilku takich zabiegach możesz nabawić się podrażnień i większego łojotoku skóry. Uważaj również na Propylene Glycol, DEA, MEA,TEA, PEG i PPG. Wszystkie te substancje uszkadzają wierzchnią warstwę skóry i włosów.

Jak prawidłowo dbać o skórę głowy?

Najlepszym rozwiązaniem w pielęgnacji skóry głowy i włosów jest systematyczne nawilżanie. Przydadzą ci się do tego olejki z dużą zawartością kwasów tłuszczowych. Wypróbuj olej lniany, olejek arganowy, olejek migdałowy; dobre efekty zapewnią też masła kosmetyczne (Shea lub kakaowe). Zapewnią one skalpowi odpowiednie pH, pomogą w walce z łupieżem, zregenerują włosy i dadzą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Co zrobić, gdy stan skóry się pogarsza?

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa lub trychologa. Lekarz precyzyjnie określi, jakie mikroorganizmy wywołały chorobę skóry, i przepisze ci odpowiednie leki. Jeżeli zmagasz się tylko z łupieżem, możesz zastosować apteczne kosmetyki. Dobry szampon (bez SLS) powinien poradzić sobie z niewielkimi infekcjami lub podrażnieniami. Pamiętaj jednak, że poważniejszych objawów nie możesz ignorować.

A może znacie jakieś inne sposoby na pielęgnację skalpu? Jeśli tak, to zapraszam do komentowania.

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Brak komentarzy

Comments are closed