Jak pielęgnować suchą skórę? Kosmetyki, dieta i przydatne triki

Cześć dziewczyny!

Od lat zmagam się z suchością cery. Moim największym problemem są podrażnienia, odstające skórki i uczucie ściągnięcia. Najgorzej jest zimą, kiedy mróz szczypie w nosek i policzki. Na szczęście już dawno temu odkryłam parę prostych sposobów, dzięki którym moja cera jest cały czas nawilżona, ukojona i zabezpieczona przed uszkodzeniami. Przeczytaj mój tekst, a dowiesz się, o jakie metody chodzi.

Jak wygląda sucha skóra?

Do przyczyn powstawania suchej skóry zalicza się między innymi: warunki atmosferyczne, promieniowanie słoneczne, mniejszą ilość sebum i nieodpowiednią pielęgnację. Kłopoty ze skórą mogą również być wywołane chorobami: cukrzycą, schorzeniami tarczycy, odwodnieniem, łuszczycą lub AZS. Jednak główną przyczyną przesuszania się cery jest niezdolność do magazynowania wody w zewnętrznych warstwach naskórka. Sucha skóra ma małą ilość gruczołów łojowych odpowiedzialnych za nawilżanie i ochronę. Pojawiają się na niej zaczerwienienia, a my odczuwamy szorstkość, swędzenie i zauważamy łuszczenie się.

Jak dbać o skórę suchą?

Oczyszczanie i złuszczanie to podstawa pielęgnacji skóry suchej. Do usuwania makijażu i zabrudzeń z powierzchni cery użyj produktów nawilżających, o lekkiej i kremowej konsystencji. Nie stosuj natomiast wody z kranu, zwykłego mydła i kosmetyków z zawartością alkoholu. Mogłyby podrażnić i przesuszyć twoją skórę. Do złuszczania wykorzystaj produkty enzymatyczne, które delikatnie rozluźniają połączenia komórkowe i usuwają martwy naskórek. Nie używaj szczotek do twarzy oraz peelingów drobno- i gruboziarnistych.

W pielęgnacji skóry suchej bardzo ważne jest nawilżanie. Stosuj kremy nawilżające i natłuszczające. Różnica pomiędzy tymi produktami widoczna jest w konsystencji: pierwsze są lekkie i szybko się wchłaniają, drugie zaś mają gęstą formułę i jest je trudno zaaplikować. Niezależnie od tego, który z nich zastosujesz, powinien zawierać odpowiednie składniki. Wśród nich muszą znaleźć się: allantoina, lipidy, panthenol. Przydadzą się również filtry UV, które ochronią suchą skórę przed promieniami słońca.

Dieta a sucha skóra

Nawilżanie skóry suchej od środka również może przynieść zadowalające efekty. Każdego dnia powinnaś wypijać około 1 litra niegazowej wody. Do tego jedz produkty bogate w witaminy A i E oraz kwasy tłuszczowe. Wiele cennych substancji znajdziesz w orzechach, tłustych rybach, czerwonych warzywach i owocach (marchewce, morelach, brzoskwiniach, pomidorach).

Agnieszka
Agnieszka

Włosy, włosy i jeszcze raz włosy. To miłość mojego życia. Jeżeli i Wy zwariowałyście na punkcie swojej fryzury, zapraszam do czytania. Na blogu znajdziecie wpisy o kosmetykach i pielęgnacji skalpu. Dowiecie się też, jak modnie ułożyć włosy, jakie gadżety fryzjerskie są na topie i jakich włosowych grzeszków nie popełnić. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *